ANNESİ, ÖĞRENCİMİZ ELİF MELEK'İN İLK EVİN'DEKİ EĞİTİMİ VE GELİŞİMİNİ ANLATTI

Annesi, öğrencimiz Elif Melek'in İlk Evin'deki eğitimi ve gelişimini anlattı

Elif Melek, kuruma geldiğinde hiperaktivite ve yaygın gelişimsel bozukluk tanısı konulmuştu. Yerinde hiç oturamayan, dikkati çok zayıf, 3-5 saniye bile odaklanamayan ve iletişim problemi olan bir çocuktu. Konuşma anlamında çok sıkıntıları vardı. Tek kelimeler kullanarak, sürekli tekrar ederek ve sadece kendi istekleri doğrultusunda konuşuyordu. Karşılıklı iletişim kuramıyordu.

 Biz öncelikle özel eğitim öğretmenimizden yoğun olarak bireysel eğitim almaya başladık (haftada 3-4 saat). İlk zamanlar Elif Melek’in dikkati etraftaki her şeye kaydığı için öğretmeni ile boş sınıfta ve hareket halinde ders yaptılar. Çok kısa bir süre sonra öğretmeni Elif Melek’i masa başı faaliyetlere ve dikkat çalışmalarına yönlendirdi.  Yaklaşık 1-1,5 ay sonrasında Elif Melek sınıfa koşup masasında oturup beklemeye başladı. 45 Dakika hiç yerinden kalkmadan çalışmalarını zevkle yapan bir çocuk haline geldi. Yaklaşık 4-5 Ay sonra iletişiminde ve kelime haznesinde çok ciddi gelişmeler gerçekleşti ve 6-7 ay sonrasında Elif Melek normal konuşan bir çocuk haline geldi.

 Elif Melek su anda tamamen konuşup iletişim kurabiliyor. Hatta diyebilirim ki hiç susmuyor. Bir yılda yaşadığımız değişim inanılmazdı. Bu becerilerin yanı sıra Elif Melek temel beceriler de kazandı. Kalem çalışmaları, sınırlı boyamalar, dikkat çalışmaları, ince motor becerileri gibi konularda inanılmaz gelişti. Komut alma, alıcı dil, karşılıklı iletişim gibi konularda hiçbir sıkıntımız kalmadı. Dikkat süresi ise uzadı.

 Ayrıca, yürüme ile ilgili denge problemimiz ve merdiven inme sıkıntımız vardı. Duyu bütünleme ve spor dersleri de aldık. Bu seansların da çok yararını gördük. Şu anda spor derslerine devam ediyoruz. Bu derslerde dikkat, denge ve koordinasyon çalışmaları yapılıyor. Bunun yanında hiperaktivitemiz için de tabi spor derslerinin yararını görüyoruz.

 Elif Melek’in ilgisi olduğunu düşündüğüm için müzik derslerine de başladık. Çünkü normal bir müzik eğitimini hemen alamayacaktık. Müzik derslerinde ise Elif Melek, öğretmenimizin özel bir ilgiyle yaklaştığı çalışmaları yapmayı başardı.

 Ben başta çok özel öğretmenlerimize bütün emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Sadece çocuğumuza özel eğitim vermekle kalınmadı, tecrübe ve özveriyle bize rehber olundu. Bunun yanında spor öğretmenlerimize, duyu bütünleme ve müzik alanındaki öğretmenlerimize de çok teşekkürler. Tabi sadece ders aldığımız öğretmenler değil bütün İlk Evin ailesi kapıdan içeriye girdiğimiz andan itibaren bizimle hep ilgili oldu. Sorunlarımızda hep yanımızda oldu. Burada çok daha özel çocuklar var. Bu iş her şeyden önce bir gönül işi. Burada işini özveriyle yapan herkese teşekkürler.

23.06.2016