Tarihçe
G.T.:  3 0 . 0 9 . 2 3


İlk Evin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi kurucu ailenin engelli çocukları ile ilgili karşılaştıkları sıkıntılardan ve eksiklerden yola çıkarak bu sorunlara çözüm bulmak amacıyla kurulmuştur.

Kurucu aile, ülkemizde engellilere yönelik hizmet veren tüm kurum ve kuruluşları inceleyip yurt dışındaki kurum ve kuruluşların imkânlarını araştırmıştır.

Eğitim alanında engellilerin yurtdışında rahatlıkla ulaşabileceği imkânların çoğunu İlk Evin, ülkemizin kısıtlı koşullarında kendi bünyesinde bulundurmayı hedeflemiştir:

Bu doğrultuda 1000 öğrenci kapasiteli İlk Evin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2009 yılında kapılarını eğitim ve öğretime açmıştır.

Kurumumuz 4000 m² alan üzerinde son deprem yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmiş olup toplam 3750 m² kapalı alan ile 5 kattan oluşmaktadır.

Teknik altyapı tüm ihtiyaçlar öngörülerek hazırlanmış, jeneratör, engelli kullanımına uygun asansör sistemi, çift yangın merdiveni ve acil çıkış kapıları, dinlenme terasları, sinema salonu gibi ayrıntılar ile yapı tamamlanmıştır.

İlk Evin bünyesinde bulundurduğu bireysel eğitim odaları, grup eğitimi odaları, fizik tedavi salonları, oyun ve etkinlik odası, rehberlik servisi ve aile danışmanlığı birimi, el sanatları atölyesi, uygulama evi ve lavaboları, eğitim amaçlı tam donanımlı kapalı engelli yüzme havuzu, duyu bütünleme odası, 100 m² kapalı spor salonu, 120 kişilik tiyatro ve konferans salonu, kütüphane, öğretmen odaları, sağlık odası, veli bekleme salonu, bebek bakım odası ve açık oyun alanıyla özel eğitim ve rehabilitasyon sektöründe Türkiye’de özgün olarak projelenmiş ilk özel eğitim ve rehabilitasyon merkezidir.

Kurumumuzda tüm destek eğitim programları mevcuttur:

Ayrıca hidroterapi, ergoterapi, duyu bütünleme, uzay terapi, hareket eğitimi, sanatsal faaliyetler, müzik ile eğitim, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, aile eğitimi, gelişimsel değerlendirme testleri ve yoğunlaştırılmış programları alanlarında da tamamlayıcı eğitim programlarımız mevcuttur.

Özel Eğitim Alanı Öğretmeni, Uzman Öğretici, Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmeni, Okul Öncesi Öğretmeni, Çocuk Gelişim ve Eğitimi Uzmanı, Fizyoterapist, İşitme Engelliler Öğretmeni, Görme Engelliler Öğretmeni, Dil ve Konuşma Terapisti, Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı, Sosyal Hizmet Uzmanı, Uzman Psikolog, Hidroterapist, Ergoterapist, Beden Eğitimi Öğretmeni ve Duyu Bütünleme Uzmanının bulunduğu yaklaşık 50 uzman ve alanında tecrübeli meslek profesyonelinden oluşan ekibimiz tarafından destek eğitim programları ve tamamlayıcı eğitim programlarımız laikiyle sunulmaktadır.

Kurumumuzda bulunan tüm eğitim üniteleri, standartlar üstü geniş kullanım ve yaşam koşullarına uygun olarak çocukların rahat hareket edebileceği, ferah boyutlarda ve özel eğitime uygun renklerde tasarlanmıştır. Yapı malzemelerinde tamamen anti alerjik boya ve döşeme ürünleri kullanılmıştır.

Hidroterapi (suyla tedavi) çalışmalarının uygulandığı tam donanımlı kapalı yüzme havuzuna öğrenciler özel tekerlekli sandalye ile eğimli rampadan inerek rahatça girebilmektedir. Havuzun suyunun sıcaklığı yaz ve kış aylarındaki hava koşullarına göre otomatik ayarlanmaktadır. Hidroterapi öncesi ve sonrası öğrenci ve velilerin rahatlıkla hazırlıklarını yapabilmeleri için konforlu ve hijyenik bir ortam hazırlanmıştır.

Binanın her katında uluslararası standartlarda tam donanımlı engelli tuvaletleri ve aksesuarları yer almaktadır. Temizlik konusunda da azami derece hijyen kurallarına uyulmaktadır. Binanın en üst katında, velilerin her an konfor ve huzur içerisinde çocuklarını bekleyecekleri teknolojik altyapısı kurulmuş 150 kişi kapasiteli açık ve kapalı teraslı kafeterya yer almaktadır. Aynı katta ayrıca hijyen koşulları dikkate alınarak tasarlanmış personel yemekhanesinde her gün yemek servisi yapılmaktadır.

Güvenliğin 7/24 kamera sistemi ve özel güvenlik personeli ile sağlandığı İlk Evin Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, tam donanımlı merkezi yangın söndürme sistemi ve yangın teçhizatıyla birlikte sedye asansörü, ilk yardım ünitesi ve jeneratör kullanımı ile tam bir akıllı bina olarak planlanmıştır.

Sıklıkla farklı gösterimlerin olduğu sinemamız tüm veli ve öğrencilerimize ücretsizdir. Önemli günlerde ise öğrencilerimiz tarafından gösteriler sergilenip farklı kutlamaları konferans salonunda yapmaktayız. Alan mezunu grup öğretmeninin koordinasyonunda faaliyet gösteren bir el sanatları atölyemiz bulunmaktadır. El sanatları atölyemiz çocuklarımızın üretimleriyle sergiler düzenlemektedir.

Kurumumuz bünyesinde, psikoloğumuzun koordinatörlüğünde alanında uzman eğitim kadromuzun düzenlediği tüm engelli ailelerine ve eğitimcilere açık, engel gruplarıyla ilgili bilgilendirme seminerleri verilmektedir. Ayrıca farklı il ve ilçelerin kurum ve kuruluşlarında engelliler alanında görev alan eğitim ve sağlık uzmanları da kurumumuzda velilerimize ve personelimize seminerler sunmaktadır.

Uzman eğitim kadrosu tarafından sağlanan seanslar.

Engelli bireyin bina içerisindeki hareket özgürlüğünü ve eşitliğini gözetme

Sakin, huzurlu ve yeşil bir çevre.

Şehir gürültüsü ve trafiğinden uzakta konum.

Binasında ferah, geniş koridorları ve eğitim ortamları.

Engelli rampası bulunan hidroterapi havuzu ve bahçe olanakları.

İlke olarak eğitim kalitesine azami yatırım yapan yönetim mantığı.

TOP