Doğal ABA

Bireysel Eğitim Teknikleri

1. DOĞAL ABA nedir?


Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) gösteren çocukların eğitiminde etkililiği bilimsel olarak kanıtlanmış ve kanıta dayalı uygulama raporlarında yer verilen uygulamaları modüler bir yapı ile sunan bir kurumsal danışmanlık modelidir.

Kurumsal danışmanlık modelinin temel bileşenleri; müfredat, online hizmet içi eğitimler ve online grup süpervizyonlarıdır.

2. Hangi yetersizlik ve yaş grubu için kullanılabilir?


DOĞALABA ilk aşamada özellikle erken çocukluk döneminde olan OSB tanısı almış ya OSB riski altındaki çocukları hedef almaktadır.

DOĞALABA danışmanlık modeli, ilerleyen zamanlarda üst yaş gruplarını da hedef alarak kapsamını geliştirecek bir yapı olarak planlanmıştır.

3. Kaç modülden oluşmaktadır?


DOĞALABA 12 modülden oluşmaktadır. Bu modüller şu öğrenme alanlarını içermektedir: “Alıcı dil, İfade edici dil, Eşleme, Etkinlik çizelgeleri, Taklit, Oyun, Ortak dikkat, Özbakım, Sosyal beceriler, Yönerge, Öğrenmeye hazırlık ve Ön akademik beceriler”dir”.

Doğalaba Müfredatı:

DOĞALABA OSB alanında uzun yıllardır araştırma yürüten, ders ve seminerler veren, bu alanda teorik ve uygulamalı çalışan Prof. Dr. İbrahim H. DİKEN’in liderliğinde

Doç. Dr. Özlem TOPER, Özel Eğitim Uzmanı Öğr. Grv. Ali KAYMAK ve Özel Eğitim Uzmanı Öğr. Grv. Gökhan İNCE tarafından oluşturulmuştur.

Müfredatın uygulanma, eğitim ve süpervizyon süreci bu ekip tarafından yürütülmektedir.

Merhaba; size
nasıl yardımcı olabiliriz?

Yanınızda olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz... Evet, özel gereksinimli çocukların eğitimi hakkında her şey için!

Sizi Arayalım
TOP